W nurtach historii
Łódzkie Rzeki
Muzeum Fabryki – wystawa czasowa na temat łódzkich rzek
Zapraszamy na wystawę czasową poświęconą łódzkim rzekom, kanałom, ciekom
i zbiorników wodnym.
Dziś nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie mnogość cieków wodnych na terenach tworzącej się Łodzi, była jednym z elementów przesądzających o jej założeniu
i przyczyniającym się do dynamiki jej rozwoju.
Wystawa w Muzeum Fabryki ma stanowić przyczynek do odpowiedzi na pytania takie jak: ile jest łódzkich rzek, gdzie się znajdują i skąd dziś mamy wodę w kranie oraz jakie były znaczenia i rola rzek w średniowieczu, nowożytności i okresie XIX wieku.
Na wystawie zobaczycie także eksponaty, znalezione w trakcie prac przy łódzkich rzekach i kanałach. Prehistoryczne skarby zostały na potrzeby tej wystawy, udostępnione przez Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas zwiedzania nie możecie ominąć opisu najstarszej łódzkiej legendy o Januszu, a także wspomnień z planów filmowych w łódzkich kanałach.
Całości dopełnia dokument, który powstał z okazji 95-lecia ZWIK. Jubileuszowy film pt. „95 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi”, zawierający bogate archiwalne nagrania i zdjęcia, udostępniony został przez ZWIK Łódź.
Dla jeszcze większej interakcji zaplanowaliśmy dla was grę wielkoformatową,
w trakcie której sprawdzicie swoją wiedzę na temat Łodzi i jej rzek oczywiście, ale także wykażecie się sprytem i dokładnością, bo gra to nie tylko zestaw pytań, ale również kilka zadań wykonania. Nie ma się co ociągać łap za kostkę i stawiaj łódki(pionki) na start.
Podczas otwarcia wystawy, czyli 21 lutego zapraszamy także na wykład historyczny dr. Jędrzeja Tomasza Kałużnego, jednego z autorów wystawy. Wykład nosi tytuł „Łódzkie rzeki – wczoraj i dziś”