Zapraszamy na otwarcie wystawy – 14 grudnia, o godz. 16.00
PRODUKCJA — WZORNICTWO — HANDEL … Początki masowej produkcji odzieży damskiej przełomu XIX i XX wieku.
Będzie to niezwykłe wydarzenie, ponieważ wystawa powstanie na podstawie książki Przemysława Farysia „Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja – wzornictwo – handel”. – wydanej przez WFW, 2019.
Wystawa będzie jednocześnie promocją tego wydawnictwa. Książka jest kolejną monografią dr Przemysława Farysia z zakresu historii ubioru.
Autor, Przemysław Faryś jest znanym ekspertem w tej dziedzinie i kolekcjonerem dawnych ubrań, tkanin i dodatków.
Na wystawie oprócz merytorycznej opowieści o początkach produkcji masowej odzieży damskiej zobaczymy eksponaty – autentyczne ubiory damskie z przełomu wieków pochodzące z prywatnej kolekcji autora. Ubiory te są unikatowe – między innymi wyjątkowy żakiet damski uszyty z dzianiny. Wydawać by się mogło, że żakiet z dzianiny to nic takiego, ale dużym zaskoczeniem jest fakt, że w tym czasie dziewiarstwo przemysłowe dopiero zaczynało istnieć.
Jako kolejne — Bluzki damskie — także pokazane od wewnątrz. Ponadto unikatowe ryciny i klarownie przekazane informacje. Możliwość spotkania z autorem podczas wernisażu.
Podczas otwarcia wystawy zostanie ogłoszony także specjalny konkurs – niespodzianka, która zachęci do bliższego przyjrzenia się naszej garderobie.
Osiągnięcia autora świadczą zasadniczo o niezwykłej sile pasji i konsekwencji. Warto oglądać niezwykłe kolekcje, niezwykłych ludzi i zarażać się ich niezwykłą pasją. Z pewnością polecamy sięgnąć po książkę Przemysława Farysia, która odkrywa wiele więcej smaczków historii damskiego ubioru. Jednocześnie zachęcamy, by przyjść na otwarcie i porozmawiać z samym autorem o jego pasji i nowej książce.
Do zobaczenia 🙂
Podsumowując:
Otwarcie wystawy – 14 grudnia, o godz. 16.00
Miejsce wystawy – Muzeum Fabryki w Manufakturze
*Podczas wernisażu będzie można nabyć książkę dr Przemysława Farysia.
Wystawa będzie dostępna do połowy stycznia 2020