„O tożsamości nie tylko w splotach…”
Wystawa Hanny Wojdały-Markowskiej
Na wystawie, Pani Hanna zaprezentuje tkaniny unikatowe, które traktuje jako interpretacje wszechobecnych struktur. Inspirujące są zarówno małe płachetki materii jak również otwarta panorama czy rytmiczne i ulotne zjawiska świetlne. Duże znaczenie w procesie realizacji ma także użycie niechcianych, uprzednio niewykorzystanych zgodnie ze swoim pierwszym przeznaczeniem materiałów. Są to tekstylia, przędze, nici, skóry, papiery, drobiazgi… Dostrzegając ich urodę, zyskują dla artystki wartości mentalne, tak że chciałaby dać im nowe możliwości.
Hanna Wojdała – Markowska urodziła się w 1964 r. w Radomiu.
W latach 1984 – 1990 studiowała na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi. W 1990 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego.
W 1998 r. uzyskała doktorat z Wzornictwa na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2007 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Od 2007 r. na stanowisku prof. uczelni. Pełniła funkcję kierownika Katedry Struktur Przestrzennych i Teorii Sztuki w latach 2009-2016, od 2017 do 2020 kierownika Katedry Wzornictwa, obecnie kierownika Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru.
W 2018 r. prowadziła zajęcia i wykłady w ramach współpracy Polish – Chinese Education Investment w Modern International Art and Design Academy of Chongqing oraz w Faculty of Art and Design University in Zhengzhou w Chinach. W latach 2017 – 2019 prowadziła zajęcia ramach Programu Erasmus+ w Textile and Clothing Department, Lapin Yliopisto University of Lapland, Rovaniemi w Finlandii oraz w Ecole Europeenne Superieure d’art de Bretagne w Brest we Francji.
Uprawia twórczość w zakresie: malarstwa, tkaniny unikatowej, autorskiego ubioru.
Prezentowała prace na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Otrzymała kilkanaście nagród, wyróżnień, medali. W 2021 r. otrzymała półroczne Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury realizując temat: „Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej a współczesna interpretacja”.
Zapraszamy na wernisaż 14 grudnia o godz. 16.30