Wystawa „Moja Ogrodowa”
Ulica Ogrodowa to miejsce na mapie Łodzi, z którym związane było życie zawodowe wielu łódzkich artystów plastyków. Zatrudnieni w przemyśle włókienniczym przez wiele lat projektowali na jego potrzeby. Zamknięci w ścianach pracowni, anonimowi, oddaleni od głównych zakładowych problemów – to oni ostatecznie nadawali blasku finalnym produktom. Dość długo praca projektanta traktowana była raczej drugoplanowo, jako dopełnienie wysiłku rzesz prządek i tkaczek. Inna była pozycja zawodu projektanta niż obecnie. W latach 70-tych, kiedy zakłady zaczęły częściej uczestniczyć w targach krajowych i międzynarodowych, przeglądach wzorniczych, stając do ocen, porównań i rywalizacji, rosło znaczenie projektantów. Wiele lat minęło, wiele też musiało się zmienić zanim wzrosła ranga projektanta w przemyśle tekstylnym, odzieżowym.
Projektanci z tamtych czasów w większości kończyli łódzką Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, jedyną uczelnię wyższą artystyczną w Polsce kształcącą projektantów dla przemysłu. Uczelnia słynęła z wysokiego poziomu nauczania, szczególnie w dziedzinie szeroko rozumianego medium tkaniny (tkanina unikatowa, tkanina artystyczna, druk na tkaninie, projektowanie koronek, dzianin, projektowanie ubioru). Absolwenci Akademii kształcili również swoje umiejętności ogólno-artystyczne. Po studiach realizowali się również w działalności artystycznej także poza przemysłem – malując, rysując, tworząc unikatowe dzieła. Kiedy upadał wielki przemysł jednostka wzornicza była pierwszą z likwidowanych stanowisk. Projektanci pozostali artystami. W dziełach, które dziś tworzą pobrzmiewa echo dawnych działań. Trudno jest wykreślić swoiste „rozumienie” tkaniny, widzenie oczami projektanta. Sentyment do dawnej działalności i miejsca pozostał.
Poprosiliśmy tych właśnie artystów łódzkich o wykonanie jednej pracy będącej sentymentalno-emocjonalną podróżą – na ulicę Ogrodową.
W gronie tym znalazło się 14 artystów, prezentujących po dwie swoje prace: jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości i jedną pt „Moja Ogrodowa”.
- Sylwia Baranowska (projektant ubioru) – tkanina unikatowa
- Tomasz Budziarek (grafik związany z Muzeum Miasta Łodzi) – plakaty
- Barbara Cuper-Zbierska (projektant druku) – malarstwo olejne
- Barbara Czerwińska (projektant druku na tkaninie) – malarstwo akrylowe
- Elżbieta Dmowska-Sawczuk (projektant w dziedzinie wyjątkowej – gipiur i koronek) – prace w technice własnej
- Urszula Klechta (projektant druku) – malarstwo olejne
- Izabella Klinger (projektant druku) – malarstwo olejne
- Leszek Kurek (projektant druku) – malarstwo olejne
- Grażyna Margiel (projektant druku) – pastele
- Hanna Mróz-Witaszek (projektant druku) – malarstwo olejne
- Maria Sadowska (projektant druku) – malarstwo olejne
- Małgorzata Stopczyńska (projektant druku) –gwasz na papierze
- Ewa Stahl (projektant druku) – pastele
- Katarzyna Zbierska-Michalak (projektant druku) – prace w technice własnej
Wystawę można będzie oglądać na rotundzie galerii handlowej Manufaktura od 6 listopada
Edit: Ze względu na zarządzenie o zamknięciu instytucji kulturalnych wernisaż odbędzie się online od godz. 18.00 na wydarzeniu na FB. By zaprezentować prace w pełni, udostępnimy film o wystawie na kanale YouTube