Łódzkie klimaty i Boże Narodzenie w hafcie
Mamy przyjemność zaprezentować wystawę w dwóch tematycznych odsłonach. Pierwsza dotyczy łódzkich witraży i detali architektonicznych, druga przybliża czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie obiekty na wystawie są wykonane w technice haftu krzyżykowego, płaskiego, richelieu, koronki, mereszki i technice 3D. Autorami prac są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Haftu „KANWA” w Łodzi
Wernisaż 3 grudnia godzina 17.00
Witraż i detal architektoniczny
Łódź- miasto fabryczne wyrosłe na przemyśle włókienniczym, z lasem dymiących fabrycznych kominów, szare, o nieatrakcyjnej codzienności zmienia swoje oblicze. Od kilkunastu lat prowadzona konsekwentnie rewitalizacja spuścizny poprzemysłowej, kamienic, pałaców pofabrykanckich ukazuje świetność miasta. Zwiedzając, możemy dzisiaj zobaczyć około 200 fabrykanckich rezydencji, które są siedzibą ważnych urzędów, instytucji, muzeów. Nowa zabudowa mieszkaniowa, biurowce, często sąsiadujące ze starymi pofabrycznymi obiektami przywraca urodę młodości. Łodzianom zagonionym w codzienności umyka najczęściej piękno dawnej architektury. Nie zwracamy uwagi na fasady kamienic, detale architektoniczne, secesyjne zdobienia okiennych krat, bram, klatek schodowych, czy na witraże. A jeśli nawet dostrzegamy, to pozostaje raczej chwilową przyjemnością dla oka niż doświadczeniem umysłu.
Łódź — to miasto o wielkiej i unikatowej urodzie. Do ciekawych obiektów należą np. fabrykanckie pałace Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów itd., wille Leopolda i Juliusza Kindermanna, Kestenberga, J. Richtera oraz wiele kamienic znajdujących się na ulicy Piotrkowskiej, Moniuszki, Jaracza, Nawrot, Narutowicza, Wólczańskiej, Gdańskiej itd. Na wystawie prezentujemy niewielki fragment spuścizny zabytkowej miasta, choć w zamysłach mamy i powoli realizujemy dalszą prezentację łódzkich perełek architektury -haft wymaga czasu i dużej cierpliwości, a efekty ukazuje wystawa.
Wzory haftów — witraży i elementów architektonicznych — opracowała Lucyna Lorek na podstawie wybranych materiałów ikonograficznych i publikacji
- „Zdjęcia witraży i elementów architektury Łodzi”, Ryszard Bonisławski
- „Detal architektoniczny ulicy Piotrkowskiej”, Włodzimierz Małek
- „Szlak detali architektonicznych Starego Polesia-Rośliny”, Maria Nowakowska
- Zdjęcia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi autorstwa Adama Cylny
Boże Narodzenie
Klimat Bożego Narodzenia jest niepowtarzalny, W zimowej scenerii stoją rozświetlone, kolorowe choinki. Iluminacje świąteczne na ulicach, w sklepach dają znak, że zbliża się ten oczekiwany przez nas czas. Przy wigilijnym stole podzielimy się opłatkiem, zaśpiewamy kolędy, rozpakujemy prezenty od św. Mikołaja. Pragniemy naszą wystawą zachęcić i zainspirować do przygotowania własnych pięknych świąt, które na długo pozostaną w pamięci.
Życzymy wspaniałych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
W ramach wystawy odbędą się pokazy rękodzieła — haftu krzyżykowego i diamentowego oraz wyplatania bransoletek na dysku, prowadzone przez członków Stowarzyszenia „KANWA”.
Materiały do pokazów sponsorowały firmy:
DMC Przedsiębiorstwo Handlowe „SK”, Pruszcz Gdański
Ariadna S.A. Fabryka Nici, Łódź
Coricamo, Goleszów.
Dnia 5 grudnia 2021 roku, o godz. 11.00 zapraszamy na warsztat z haftu.
Uczestnicy poznają techniki rękodzielnicze, w których zrealizowana została wystawa.
Liczba uczestników jest ograniczona i niezbędne są zapisy: Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zgłoszeń na warsztaty na adres mail: lianna@op.pl
Warsztat Anulowany !!!
Dnia 12 grudnia 2021 roku, o godzinie 11.00 zapraszamy na warsztat z kartek świątecznych 3D.
Liczba uczestników jest ograniczona i niezbędne są zapisy: Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zgłoszeń na warsztaty na adres mail: lianna@op.pl
Warsztat Anulowany !!!
Informacja o Stowarzyszeniu Miłośników Haftu „KANWA”
Stowarzyszenie Miłośników Haftu „KANWA” w Łodzi prowadzi swoją działalność od 2001 roku. Siedzibę ma w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ul. Piotrkowska 282. Naszym celem jest nie tylko rozwijanie umiejętności haftu, koronki i innych technik rękodzielniczych, ale także propagowanie artystycznych walorów rękodzieła. Organizujemy wystawy, prowadzimy zajęcia warsztatowe, pokazy, czynnie uczestniczymy w ogólnopolskich prezentacjach. Jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia zaowocował kilkunastoma pięknymi wystawami w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, jak i w salach wystawowych Muzeum w Pabianicach, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim oraz Domach Kultury i Bibliotekach.
Łączy nas pasja i chęć tworzenia oryginalnych i wyjątkowych prac, które wnoszą w nasze otoczenie dużo ciepła, przytulności i odrębności.
Chętnie powitamy nowych członków, serdecznie zapraszamy do naszego grona i wspólnej artystycznej działalności.