Gobeliny – Marina Kiselova
Studiowała w latach 1986-1992 w Witebskim Instytucie Technologicznym Przemysłu Lekkiego, na kierunku Projektowanie tkanin i modelowanie wyrobów włókienniczych i przemysłu lekkiego.
Zajmuje się unikatową tkaniną artystyczną. Tka ręcznie gobeliny w tradycyjnych splotach głównie z naturalnych surowców — wełny, lnu, bawełny, sizalu z różnymi domieszkami.
Tkaniny gładkie, reliefowe i żakardowe uzupełniane drobnymi elementami gotowymi.
Twórczość wpisuje się w przestrzeń między wielkowymiarowymi tkaninami unikatowymi a miniaturą tkacką.
Średnich rozmiarów gobeliny inspirowane wiejskim pejzażem, wizerunkami kobiet. Motywy realistyczne w sposób miękki i oczywisty przenikają się z baśniowymi, z pogranicza jawy i snu. Wydają się stworzone do prezentacji we wnętrzach mieszkalnych, doskonale komponując się z wyposażeniem. Tu przychodzi na myśl skojarzenie z malarstwem holenderskim XVII wieku. Tzw. mali Holendrzy tworzyli dzieła niewielkich rozmiarów z przeznaczeniem do wnętrz mieszczańskich, co w niczym nie umniejszało wysokiej rangi artystycznej dzieł, wynosząc codzienność do rangi tematu ważnego i wartościowego.
Marina Kiselova – przeplatając nici przez osnowę, maluje swoje tkane obrazy, trafiając do zakamarków pamięci i wspomnień – ciepłe, czasem nostalgiczne.
Od 1990 brała udział w wystawach w Witebsku, Mińsku, Sewastopolu, Dniepropietrowsku, Nikopolu, wystawach i salonach artystycznych w Kijowie, Charkowie (Ukraina) Wilnie, (Litwa), Rydze (Łotwa).
Prace tej artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Białorusi, Stanach Zjednoczonych, Krymie, Francji, Niemczech.
Nowa wystawa w Muzeum Fabryki jest pod wieloma względami wyjątkowa.
Prace w technice tkackiej – bliskiej naszemu Muzeum.
W trudnych czasach izolacji, pomimo trudności zostaną sprowadzone prace spoza Polski – z Ukrainy. W przestrzeni galerii prezentowane będą gobeliny, które doskonale mogłyby ożywić wnętrza naszych mieszkań. Zwłaszcza, kiedy zmuszeni jesteśmy przebywać w domach dłużej niż zwykle.
Zapraszamy do obejrzenia około 30 gobelinów – wirtualnie 10 kwietnia, godz. 17.00 – Na naszych social mediach: FB / YT / IG. Jeśli będzie taka możliwość – zapraszamy do obejrzenia prac bezpośrednio.
Wystawa dostępna będzie do 18 kwietnia.